ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

1οι ΑΓΩΝΕΣ ΡΗΤΟΡΙΚΟΙ

Ψηφιακό Αρχείο > Ψηφιακό Αρχείο 2016

Την Παρασκευή 15/4 και Σάββατο 16/4 2016 πραγματοποιήθηκαν οι 1οι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Περιφερείας Πελοποννήσου, στα κτίρια της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, στην Καλαμάτα. Οι Αγώνες αυτοί διοργανώθηκαν από το Εργαστήριο Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης, Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, με συντονίστρια την Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Εργαστηρίου Αρχαίας Ρητορικής και Δραματικής Τέχνης, κ. Ελένη Βολονάκη, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου - Π.Ε. Μεσσηνίας, το Δήμο Καλαμάτας, την Καλαμάτα 21, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, τους Σχολικούς Σύμβουλους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, το Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας και την Ελληνική Ένωση Προώθησης της Ρητορικής στην Εκπαίδευση.
Οι συμμετέχοντες συμμετείχαν στα ακόλουθα αγωνίσματα:
- Διττοί Λόγοι
- Προσχεδιασμένος Λόγος
- Αυθόρμητος Λόγος
- Νοηματική Ανάγνωση

Αρχική | Ιστορικό | Εκδηλώσεις | Ψηφιακό Αρχείο | Λέσχη Ανάγνωσης | Επικοινωνία | Πλάνο του δικτυακού τόπου