ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Ψηφιακό Αρχείο > Ψηφιακό Αρχείο 2015

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας διοργάνωσε διήμερο "Σεμινάριο Μουσειακής Εκπαίδευσης : Πώς οργανώνουμε μια βιωματική επίσκεψη σ' ένα μουσείο. Πρακτική εφαρμογή στο Μουσείο".
Το σεμινάριο κινήθηκε σε δυο άξονες:
Σάββατο 12 Δεκεμβρίου, 18:00-20:00 μμ
Α. Θεωρητικό πλαίσιο - Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας:
1. Δρ. Γεωργία Κακούρου -Χρόνη, PhD., M.A., Ad.Dip.History of Art, πρώην επιμελήτρια της Κουμανταρείου Πινακοθήκης Σπάρτης : "Ο δυναμικός διάλογος μουσείου και σχολείου".
2. Μαρία Τσουλάκου, Αρχαιολόγος ΛΗ ΕΠΚΑ, Κατερίνα Τζαμουράνη, Αρχαιολόγος ΛΗ ΕΠΚΑ: "2009 -2015:Εκπαιδευτικές δράσεις στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας. Νέες προοπτικές".
3. Αλίσσια Σπυροπούλου, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής : "Σχολική επίσκεψη σε μουσείο όταν έχω "δύσκολους" μαθητές στην τάξη μου, το αποφασίζω ή όχι;"

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου, 10:00-12:00 πμ
Β. Βιωματικό Εργαστήριο:
1. Δρ. Γεωργία Κακούρου -Χρόνη PhD., M.A., Ad.Dip.History of Art,πρώην επιμελήτρια της Κουμανταρείου Πινακοθήκης Σπάρτης : "Να μπω ή να μην μπω στο Μουσείο;"
-Πινακοθήκη Σύγχρονης Ελληνικής Τέχνης Καλαμάτας, Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας.
2. Μαρία Τσουλάκου, Αρχαιολόγος ΛΗ ΕΠΚΑ: "Οργάνωση μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας".
-Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας, Ιστορικό Κέντρο.

Αρχική | Ιστορικό | Εκδηλώσεις | Ψηφιακό Αρχείο | Λέσχη Ανάγνωσης | Επικοινωνία | Πλάνο του δικτυακού τόπου