ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ-ΔΗΜ ΓΛΗΝΟΣ

Ψηφιακό Αρχείο > Ψηφιακό Αρχείο 2017

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας σε συνεργασία με την κα Βασιλική Σακκά, ιστορικό, δρ. παιδαγωγικών, διοργάνωσαν την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου, από τις 5:00 έως τις 9:00 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Καλαμάτας ημερίδα αφιερωμένη στον Δημήτρη Γληνό.

Το πρόγραμμα των εισηγήσεων είχε ως εξής
:
Γιάννης Καρακατσιάνης, δρ Νεότερης Ιστορίας, ΕΚΠΑ: Πώς το άτομο μπορεί να αναμορφώσει αθόρυβα μια κοινωνία: Δημήτρης Γληνός, ο εκπαιδευτικός, ο πολιτικός, ο άνθρωπος.
Χαρινέλα Τουρνά, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων: Οι φιλοσοφικές συνιστώσες της πολιτικής σκέψης και δράσης του Δ. Γληνού.
Κώστας Θεριανός, φιλόλογος: Ο εθνικισμός στα σχολικά εγχειρίδια. Η μελέτη του Δημήτρη Γληνού για τα σχολικά βιβλία που γράφτηκαν μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.
Διάλειμμα
Σταύρος Αράπογλου, φιλόλογος στο 2ο Γυμνάσιο Καλαμάτας: Ο Δημήτρης Γληνός και η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.
Μαρία Τσαγκαράκη, πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας: Ο διανοούμενος δάσκαλος και ο ρόλος του κατά τον παιδαγωγό Δημήτρη Γληνό.
Γιούλη Χρονοπούλου, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων: Η σχέση του Γληνού με τον Ψυχάρη μέσα από την περιπέτεια του γλωσσικού ζητήματος: Συγκλίσεις και αποκλίσεις.

Αρχική | Ιστορικό | Εκδηλώσεις | Ψηφιακό Αρχείο | Λέσχη Ανάγνωσης | Επικοινωνία | Πλάνο του δικτυακού τόπου