ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΜΑΝΙΑΤΙΚΟ ΜΟΙΡΟΛΟΙ - ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΗΜΕΡΟ

Ψηφιακό Αρχείο > Ψηφιακό Αρχείο 2017

Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας διοργάνωσε λαογραφικό διήμερο το Σάββατο 27 Μαΐου και την Κυριακή 28 Μαΐου 2017 στις 8:00μμ στο Πνευματικό κέντρο του δήμου Καλαμάτας αφιερωμένο στο μανιάτικο μοιρολόι.
Στην εκδήλωση παρουσίασαν εισηγήσεις ο κος Δουλαβέρας Αριστείδης, τ. αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, η κα Καπετανάκη Σοφία, επίκουρος καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, ο κος Κουγέας Σωκράτης, φιλόλογος-συγγραφέας και ο κος Γιαννημάρας Δημήτρης, εκπαιδευτικός-συγγραφέας και τ. δήμαρχος δυτικής Μάνης.
Μοιρολόγια διάβασε η συγγραφέας Γαρυφαλλιά Κατσαμπάνη – Τσαγκάρη ενώ τραγούδησαν μοιρολόγια η Ευανθία Γκούζου και η Αγγελική Σκαρέα . Παράλληλα το Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας με την καθηγήτρια παραδοσιακής μουσικής κα Ψαραδέλλη Γεωργία και ο κος Κάτσος Παναγιώτης στην φλογέρα και το κλαρίνο πλαισίωσαν μουσικά την εκδήλωση.

ΑΦΙΣΑ

ΚΟΥΓΕΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ, «Το μανιάτικο μοιρολόι-απαρχές, πορεία, θεματολογία»

ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΔΟΥΛΑΒΕΡΑΣ - " Ο συμβολισμός του νεκρού στα μανιάτικα μοιρολόγια"

ΣΟΦΙΑ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗ - «Μοιρολόγια του γδικιωμού και της βεντέτας»