ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

2009-2010

Σύνδεσμος Φιλολόγων Μεσσηνίας
Εκδηλώσεις (Ιανουάριος 2009 - Δεκέμβριος 2010)

15-12-2010: Παρουσίαση της ποιητικής συλλογής του Μάνου Ελευθερίου "Ο Νοητός Λύκος", με επίτιμο προσκεκλημένο τον ποιητή και παρουσίασή του από την Τσαγκαράκη Μαρία (πρόεδρο του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας).

01-12-2010: Παρουσίαση του βιβλίου του Βασίλη Θ. Αμανατίδη "Δρόμοι πάνω στο χιόνι", από τους Σταύρο Μπένο και Γιάννη Τριάντη.

23-10-2010: Παρουσίαση του βιβλίου"Από το κοντύλι στον υπολογιστή. 1830-2000: Εκατόν εβδομήντα χρόνια ελληνική εκπαίδευση με λόγια και εικόνες"από τους: Αλέξη Δημαρά, Βάσω Βασιλού-Παπαγεωργίου και Γιώργο Ανδρειωμένο.

22-10-2010: Hμερίδα με θέμα: "Η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στη Μέση Εκπαίδευση."

29-05-2010: Παρουσίαση του βιβλίου του Παύλου Κάγιου "Και με κλειστά μάτια θα βλέπω" με καλεσμένο τον συγγραφέα και παρουσίασή του από την Τσαγκαράκη Μαρία (πρόεδρο του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας).

08-05-2010: "Λογοτεχνικά Απογεύματα: Ιωάννα Καρυστιάνη" με καλεσμένη τη συγγραφέα και παρουσίασή της από τηΧριστίνα Βέικου (πανεπιστημιακό, πρώην πρόεδρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου).

17-04-2010: "Λογοτεχνικά Απογεύματα: Ζυράννα Ζατέλη" με καλεσμένη τη συγγραφέα και παρουσίασή της από τη Νίκη Γιάνναρη (κριτικό).

20-03-2010: "Πολυδούρεια Β'" και ομιλητές τους: Πολυδούρη Νόρα (ανιψιά της Μαρίας Πολυδούρη), Ντουνιά Χριστίνα (αναπληρώτρια καθηγήτρια Νέας Ελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), Γαραντούδη Ευριπίδη (επίκουρο καθηγητή στον Τομέα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Κρήτης), Ψαρρά Τάσο (σκηνοθέτη).

19-03-2010: "Μνήμη Γιώργου Τσαγκάρη" και ομιλητές τους: Βιντιάδη Μηνά (συγγραφέα, δημοσιογράφο), Τσαγκαράκη Μαρία (πρόεδρο του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας), Μπουντούρη Σπύρο (καθηγητή, εμψυχωτή θεάτρου), Ψαρρά Τάσο (σκηνοθέτη).

06-03-2010: "Λογοτεχνικά Απογεύματα: Μάρω Δούκα"με καλεσμένη τη συγγραφέα και παρουσίασή της από τη Ζωή Μπέλλα (συγγραφέα, Σχολική Σύμβουλο Φιλολόγων).

21-02-2010: "Λογοτεχνικά Απογεύματα: Ευγενία Φακίνου" με καλεσμένη τη συγγραφέα και παρουσίασή της από τη Βενετία Μπαλτά (Σχολική Σύμβουλο Β' Αθήνας).

23-01-2010: "Λογοτεχνικά Απογεύματα: Ρέα Γαλανάκη"με καλεσμένη τη συγγραφέα και παρουσίασή της από την Αγάθη Γεωργιάδου (φιλόλογο, Σχολική Σύμβουλο Ανατολικής Αττικής).

09-01-2010: "Νότια Πελοπόννησος, 1935-1950" και ομιλητές τους: Αναστάσιο Στέφο (πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων), Κρεμμυδά Βασίλη (ομότιμο καθηγητή Οικονομικής Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών), Νικολακόπουλο Ηλία (καθηγητή Πανεπιστημίου Αθηνών, τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης), Δαρδανά Στράτο (λέκτορα Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας).

22-05-2009: "Η Ρόκα Βέκια του Σαλέντο: Ένας σημαντικός εμπορικός σταθμός στη Νότια Ιταλία κατά την εποχή του Χαλκού" και ομιλητές τους: Τσαγκαράκη Μαρία (πρόεδρο του Συνδέσμου Φιλολόγων Μεσσηνίας), Δαμιανάκη Χρύσα (ιστορικό της τέχνης, καθηγήτρια του Πανεπιστημίου του Σαλέντο), Παλιάρα Κόσιμο (αρχαιολόγο του Πανεπιστημίου του Σαλέντο), Γκουλιελμίνο Ρικάρντο (αρχαιολόγο του Πανεπιστημίου του Σαλέντο).

21-03-2009: "Ποιητική βραδιά για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, αφιερωμένη στον ποιητή Λουκά Κούσουλα".

20-03-2009: "Γεώργιος Δροσίνης - 150 χρόνια από τη γέννησή του" και ομιλητές: Κούσουλα Λουκά (Ποιητή), Βαχάρη Ελένη (πρόεδρο του Μουσείου "Γ. Δροσίνης"), Αποστόλου Ντίνα (υπεύθυνη παραρτημάτων του Μουσείου "Γ. Δροσίνης").

25-01-2009: "Αφιέρωμα στο Γιάννη Ρίτσο"και ομιλητές τους: Γιατρομανωλάκη Γιώργη (καθηγητή Πανεπιστημίου Αθηνών), Ιλίνσκαγια Σόνια(ομότιμη καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων).

Αρχική | Ιστορικό | Εκδηλώσεις | Ψηφιακό Αρχείο | Λέσχη Ανάγνωσης | Επικοινωνία | Πλάνο του δικτυακού τόπου

Υπομενού